DD260N16K Diode 1.6KV 260A 3-Pin
NS is a professional distributor for famous brand high-power and power conversion module
Brand Include: Darlington, IGBT, intelligent, IPM, power conversion DC-DC, AC-DC
DC-DC, AC-DC rectifier and power supply and other modules.
We will do high quality control , inspection , testing of the parts no worries for you after buying
By the way We offer thoughtful, multi-faceted, all –round after sales service
Please note before purchasing
1. We will offer the module’s picture to customer before the shipment , please check it carefully
Any questions just feel free to contact with our sales person
Please note before purchasing
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 DD260N16K |
 Infineon Technologies |
 Discrete Semiconductor Modules 1600V 410A |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||
 DD260N08K |
 Infineon Technologies |
 Discrete Semiconductor Modules Switching 0.8KV 260A |
 Data Sheet |
 DD260N12K |
 Discrete Semiconductor Modules 1200V 410A |
 DD260N12K-A |
 Rectifiers Rectifier Diode Module 1200V 260A |
 DD260N12K-K |
 DD260N14K |
 Discrete Semiconductor Modules 1400V 410A |
 DD260N16K |